Jesienna wyprzedaż
Jesienna wyprzedaż

Aktualizacja: 24 października 2020

Sposoby na bólBól, migreny, dyskomfort i wiele podobnych objawów. Każdy z nas czasami odczuwa jakiś rodzaj bólu. Jakie sposoby na ból najczęściej są stosowane przez znaczną część społeczeństwa? Leki przeciwbólowe. Większość ludzi nawet nie zawaha się, a nawet nie przemyśli tego kroku i natychmiast sięga po leki z apteki czy dostępne w większości sklepów.

Środki przeciwbólowe

Środki przeciwbólowe mogą wydawać się niczym specjalnym. Przecież to zwykła pigułka przeciwbólowa dostępna praktycznie wszędzie. Ale w dłuższej perspektywie częste przyjmowanie takich środków może wywierać duży wpływ na nasze zdrowie, i to na wiele sposób. Popularny ibuprofen może wywoływać podrażnienie żołądka, a nawet powstawanie wrzodów. Aspiryna może, już przy niskich dawkach, wywoływać krwawienie jelit. Natomiast leki przeciwbólowe opioidowe, takie jak np. morfina, mogą prowadzić do uzależnienia, a ich przedawkowanie może doprowadzić do śpiączki lub nawet śmierci.

Ludzie, którzy natychmiast, nawet przy najmniejszych oznakach bólu, sięgają po środki przeciwbólowe igrają z ogniem. Nieczytanie ulotek czy niewiedza o niekonwencjonalnych źródłach uśmierzania bólu może w dłuższej perspektywie wyrządzić wiele złego. Poniżej przedstawiamy kilka alternatywnych sposobów na pozbycie się bólu – bez problemów żołądkowych, zamglenia umysłu, a także bez skutków ubocznych dla zdrowia.

Ręce, które leczą

suche iglowanie

Centrum Fizjoterapeuty

W zależności od rodzaju bólu, warto rozejrzeć się za odpowiednią osobą pracującą technikami medycyny manualnej. Wykwalifikowany fizjoterapeuta masażami leczniczymi, suchym igłowaniem lub akupunkturą, może w szybki i efektywny sposób zgasić ognisko bólu, a regularne wizyty wpłyną zapobiegawczo na jego powstawanie. Jest to doskonały sposób relaksu, jak również zdrowy sposób wyzbycia się bólu. Dodatkowo dzięki masażowi organizm uwalnia endorfiny, które w naturalny sposób niwelują cierpienie.

Uspokój umysł i ciało

W przerwach między wizytami u fizjoterapeuty można spróbować medytacji. Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Wake Forest i opublikowanych w Journal of Neuroscience, odpowiednie techniki medytacji mają wpływ na zmniejszenie odczuwania bólu. Prawidłowy oddech i skupienie, pozbycie się wszelkich rozpraszających myśli i emocji podczas godzinnej medytacji wpływa na obniżenie aktywności obszaru mózgu (kory somatosensorycznej), który odpowiada za intensywność i lokalizację bodźców bólowych. Równocześnie pobudza do aktywności w obszarze mózgu odpowiedzialnym za modelowanie odbieranych bodźców bólowych. To właśnie działanie w wielu obszarach mózgu powoduje, że medytacja jest tak skuteczna w walce z bólem.

Suplementy

Do swojej diety można dodać kilka suplementów, które oprócz walki z bólem będą wspierać ogólny stan zdrowia poprzez dostarczanie niezbędnych składników odżywczych. Warto też zapewnić swojemu organizmowi naturalne oczyszczanie, które pomoże w odzyskaniu dobrego samopoczucia i energii witalnej. Chlorella jest cennym źródłem chlorofilu, wielu witamin i aminokwasów, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania ciała człowieka. Usuwa ona również metale ciężkie zalegające w organizmie, a także regeneruje wątrobę.
Doskonałym uzupełnieniem diety jest Spirulina, która oczyszcza krew, działa antyalergicznie i antywirusowo, uzupełnia braki witamin, mikro oraz makroelementy. To wpływa na zwiększenie odporności organizmu i dodaje mu energii.

Odpowiednia dieta

Ze względu na to, że ból często idzie w parze z zapaleniem, warto zastanowić się nad wyeliminowaniem z diety pokarmów, które zapalenie może wywoływać. Zastanowić się trzeba nad spożywaniem w nadmiernej ilości cukru, glutenu, rafinowanych produktów, przetworzonej żywności, słodzonych napojów czy kawy. Również alkohol może powodować stany bólowe i warto go ograniczyć.

Świeże owoce i warzywa ze sprawdzonych źródeł mają wiele walorów odżywczych, które w dłuższej perspektywie czasu nie tylko mogą wpłynąć na zmniejszenie się objawów bólowych, ale także wpłyną na ogólne zdrowie i samopoczucie. Aromatyczny czosnek, cebula, szczypiorek, brokuły czy kalafior mają właściwości przeciwzapalne, więc warto je uwzględnić w diecie.

Przyprawy

Przyprawy świetnie zastępują tabletki przeciwbólowe w smaczny sposób. Naturalnie, skutecznie i bez skutków ubocznych, a do tego pod ręką w każdej kuchni. Kurkuma idealnie sprawdza się na ból żołądka czy na dolegliwości zespołu jelita drażliwego. Dzięki kurkuminie, która ma właściwości przeciwzapalne, ból można zredukować tak samo, jak po przyjęciu ibuprofenu.
Z kolei pieprz czarny zwalcza zapalenie stawów, ból brzucha czy problemy trawienne. Zawarta w pieprzu piperyna, oprócz właściwości odchudzających i antynowotworowych, ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Ekstrakt z czarnego pieprzu jest w stanie zwalczyć nawet gronkowca złocistego. Imbir sprawdzi się podczas bólu głowy czy migreny. Ta bylina rozrzedza krew, podobnie jak aspiryna, ale nie daje skutków ubocznych. Imbir można stosować na dolegliwości takie jak: mdłości, ból żołądka, biegunka, infekcje, niestrawność czy artretyzm.

Ruch to zdrowie

Osoby dotknięte stanami bólowymi mogą skorzystać z jeszcze jednego sposobu na ich zmniejszenie. Ćwiczenia Thai Chi mogą wspomóc rehabilitację, pomóc pozbyć się bólów pleców, zwiększyć elastyczność mięśni i stawów. Dzięki nauce prawidłowej postawy zmniejszy się napięcie mięśni i ograniczy ich ból. Praktykując te ćwiczenia można usprawnić działanie centralnego układu nerwowego, uspokoić nerwy i uwolnić się od stresu.

Polecane produkty

Spirulina - witaminy i minerały (100% naturalne)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami