Kolagen do picia
Kolagen do picia

Pieczenie za mostkiemPieczenie za mostkiem najczęściej wskazuje na chorobę refluksową przełyku, choć równie dobrze może mieć wiele innych patologicznych przyczyn zdrowotnych. Zadaniem lekarza podstawowej opieki zdrowotnej jest ustalenie przyczyn dolegliwości i ewentualne skierowanie pacjenta do specjalisty. W zależności od przyczyn problemu możemy wspomagać się postępowaniem domowym bądź farmakoterapią.

Pieczenie za mostkiem – przyczyny

Pieczenie za mostkiem to charakterystyczny objaw choroby refluksowej przełyku, zwany zgagą. Zgaga wiąże się z uczuciem pieczenia w obrębie gardła, przełyku i klatki piersiowej, pojawia się po spożyciu określonych pokarmów, zwykle ciężkostrawnych lub drażniących. Wynika z cofania się treści żołądkowej i kwasów żołądkowych do przełyku przez niewydolną zastawkę. Podrażniają one delikatną błonę śluzową przełyku, powodując pieczenie.

Pieczenie za mostkiem często wynika też ze stresu i z nerwicy. Osoby, które często przeżywają silne lęki, ataki paniki lub wyjątkowo intensywnie reagują na sytuacje stresowe zmagają się w takich chwilach z pieczeniem za mostkiem, dusznościami, zawrotami głowy, mdłościami i wieloma innymi symptomami. Jeśli pieczenie za mostkiem nasila się, czemu towarzyszy promieniujący do szczęki lub kończyny górnej ból, należy jak najszybciej wezwać pomoc,  pojawia się podejrzenie zawału serca.

Inne możliwe przyczyny pieczenia za mostkiem:

Uczucie pieczenia za mostkiem rzadko bywa objawem psychogennym, ma więc podłoże idiopatyczne. Pacjenci skarżą się na tę dolegliwość, jednak wszelkie wykonywane badania wychodzą prawidłowo i nie wskazują na żadną fizyczną dolegliwość. Pieczenie w takich przypadkach może wynikać z różnego rodzaju napięć i problemów psychicznych.

Pieczenie za mostkiem – diagnostyka

Pojawienie się pieczenia za mostkiem wymaga diagnostyki lekarza, jeśli trwa dłuższy czas, jest intensywne lub często nawraca. Także wtedy, gdy towarzyszą mu inne dolegliwości (trudności w oddychaniu, omdlenia, silne zawroty głowy). Podstawowym badaniem diagnostycznym przy omawianej dolegliwości jest gastroskopia. Cienki endoskop umieszcza się w przełyku i żołądku po znieczuleniu miejscowym, aby tym samym zaobserwować stan górnego odcinka przewodu pokarmowego. Jeśli zaobserwowane zostaną ciała obce można w trakcie badania je usunąć, można także pobrać wycinek tkanek do badań histopatologicznych. Na podstawie gastroskopii można zdiagnozować m.in. chorobę refluksową przełyku.

Innym badaniem przy pieczeniu za mostkiem jest RTG klatki piersiowej, na podstawie którego można uwidocznić struktury kostne i stawowe oraz płuca. Jeśli natomiast istnieje podejrzenie, że przyczyna leży w mięśniu sercowym, należy wykonać EKG Holter, ECHO serca oraz alternatywnie angiografię tętnic wieńcowych (przy konkretnych wskazaniach).

Pieczenie za mostkiem – leczenie

Leczenie zależy od źródła problemu. Przy chorobie refluksowej przełyku należy:

  • unikać pośpiesznego spożywania posiłków;
  • bardzo dokładnie przeżuwać każdy kęs;
  • unikać produktów nasilających zgagę;
  • nie kłaść się spać lub nie przyjmować pozycji leżącej bezpośrednio po posiłku;
  • zredukować masę ciała przy nadwadze i otyłości;
  • unikać palenia papierosów i spożywania alkoholu;
  • jeść mniejsze posiłki, ale częściej.

Wspomagająco można sięgać po leki, zwłaszcza inhibitory pompy protonowej, które zmniejszają wydzielanie kwasów żołądkowych. Do pomocniczych ziół w leczeniu zgagi zalicza się rumianek, nagietek lekarski oraz babkę lancetowatą.

Jeśli pieczenie za mostkiem wynika ze stresu, nerwicy lub problemów psychicznych, jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się go będą konsultacje psychoterapeutyczne. Przy zawale serca należy natychmiast zadzwonić po pogotowie ratunkowe, natomiast przewlekłe choroby serca i układu oddechowego wymagają ustabilizowania, zwykle za pomocą farmakoterapii i zdrowego stylu życia. Bez względu na przyczynę pieczenia zaleca się unikanie palenia papierosów.

Polecane produkty

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Pietrzak A., Rozpoznanie i leczenie choroby refluksowej – wytyczne Polskiego towarzystwa Gastroenterologii 2022 w pigułce, Lekarz POZ, 2/2022.
  2. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami