Suplementy diety
Suplementy diety

Aktualizacja: 26 października 2021

Dlaczego Spirulina jest nazywana super pożywieniem?Spirulina często nazywana jest super pożywieniem (ang. superfoods), ponieważ charakteryzuje się dużo większą koncentracją substancji odżywczych niż jakiekolwiek inne pożywienie. Dzięki temu jej regularna suplementacja korzystnie oddziałuje na wiele układów i narządów. Zauważa się również poprawę kondycji włosów i skóry, a nawet samopoczucia.

Spirulina i jej skład

Spirulina jest wysokoproteinową odżywką. Zawiera aż 60-70%  wszystkich łatwo przyswajalnych białek niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Co więcej białka te zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy w odpowiednich proporcjach. Taki skład przypisywano dotychczas niemal wyłącznie białkom zwierzęcym. Ponadto odznacza się wysoką koncentracją:

To czyni Spirulinę doskonałym pożywieniem, alternatywą dla pojedynczych minerałów i witamin.

Spirulina jest super pożywieniem!

Nie bez powodu zalicza się Spirulinę do grupy superfoods. Nie tylko jest ona skoncentrowanym źródłem wielu cennych składników odżywczych, ale również wykazuje wszechstronne korzystne działanie na zdrowie fizyczne, psychiczne i urodę. Jest dostępna w różnych formach – najczęściej jako Spirulina w proszku i Spirulina w tabletkach, co czyni ją produktem uniwersalnym. Można ją bowiem wykorzystywać zarówno jako suplement, jak i produkt kosmetyczny do użytku zewnętrznego.

Nasza nowoczesna dieta pełna jest zubożonych, nadmiernie przetworzonych produktów spożywczych. Wiele osób decyduje się na uzupełnianie niedoborów witamin i minerałów. Jednak często mimo suplementacji nie odczuwa się wyraźnych zmian w samopoczuciu czy zdrowiu. Dzieje się tak, ponieważ wiele składników nie jest w pełni przyswajanych przez organizm, na co wpływ mają różne czynniki. Składniki zawarte w Spirulinie (szczególnie minerały) łączą się z aminokwasami, przez co organizm jest w stanie w pełni je przyswoić.

Istotna jest również ilość poszczególnych składników odżywczych. Obecnie najczęściej omawia się zawartość pełnowartościowego białka, przez co Spirulina jest idealnym rozwiązaniem dla osób przebywających na dietach roślinnych – wegańskich i wegetariańskich. Nie należy jednak pomijać sporej zawartości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, których spożycie wśród konsumentów nie jest wystarczające. Jednocześnie suplement zawiera fikocyjaninę, czyli niebieski barwnik odpowiedzialny za charakterystyczny kolor tej algi. Fikocyjanina jest silnym przeciwutleniaczem, przez co zmniejsza poziom wolnych rodników tlenowych w organizmie i tym samym przyczynia się do prewencji licznych chorób cywilizacyjnych.

Dla kogo Spirulina?

Spirulina, jako superfood, jest przeznaczona dla każdej osoby dbającej o zdrowie i urodę. Jest suplementem w pełni bezpiecznym. Choć ostrożność powinny zachować jednak osoby unikające jodu (wówczas warto zdecydować się na Spirulinę słodkowodną, która nie posiada tego pierwiastka). Spirulina okazuje się być idealnym uzupełnieniem diety:

  • osób niedożywionych, z anemią z niedoboru żelaza;
  • przy braku apetytu – unikanie posiłków sprawia, że składniki odżywcze dostarczane są w mniejszych ilościach;
  • osób w wieku podeszłym, które często cierpią na niedobory pokarmowe;
  • kobiet w ciąży – po konsultacji z lekarzem ginekologiem, gdy poświadczy on o braku przeciwwskazań;
  • sportowców i osób aktywnych fizycznie;
  • w okresie jesienno-zimowym celem wzmocnienia odporności.

Ostrożność powinny zachować osoby cierpiące na choroby autoimmunologiczne oraz przyjmujące leki zwiększające krzepliwość krwi. Przed rozpoczęciem suplementacji warto, aby osoby z grupy ryzyka skonsultowały się z lekarzem.

Na końcu warto wspomnieć, że Spirulina – zarówno w tabletkach, jak i w proszku – jest bardzo dobrym produktem dla osób dbających o wygląd zewnętrzny. Regularna suplementacja wspiera wygląd od środka, zaś formę sproszkowaną można wykorzystywać do przygotowywania domowych kosmetyków jak np. maseczka ze Spiruliny. Można nimi pielęgnować zarówno skórę jak i włosy. Sprawdza się jako dodatek do maski do włosów, peelingów, maseczek do ciała czy nawet do twarzy.

Podsumowanie

W porównaniu z innymi produktami spożywczymi, Spirulinę uznaje się za jedną z najbardziej bogatych żywności na świecie. Posiada białko, zawierające wszystkie niezbędne aminokwasy, witaminy z grupy B, żelazo, magnez, potas i wiele innych witamin i minerałów, a także przeciwutleniacze. Dlatego została uznana przez Światową Konferencję Żywnościową ONZ już w 1974 r. za najlepszą żywność na przyszłość. Z tego powodu Spirulina jest super pożywieniem, który ostatnimi czasy zyskuje coraz większą popularność.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach Febico - 100 % naturalne witaminy i minerały
Spirulina Febico - wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina bioalgi - kompletne wzmocnienie i oczyszczenie organizmu
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Jung F., Kruger-Genge A., Waldeck P., Kupper H., Spirulina plantesis a superfood? Journal of Cellular Biotechnology, 5/2019.
  2. Capelli B., Cysewski G.,Potential health benefits of spirulina microalgae, Nutra Foods, 2/2010.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami