Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 22 września 2023

Brak kolagenu w organizmieBrak kolagenu w organizmie jest poważnym problemem, mającym konsekwencje zarówno zdrowotne, jak i natury estetycznej. Wraz z wiekiem u każdego pojawia się postępujący niedobór tego białka, czego nie da się całkowicie uniknąć. Można jednak spowalniać te ubytki i uzupełniać je, jeśli już się pojawią.

Brak kolagenu w organizmie – przyczyny

Utrata kolagenu jest jedną z kluczowych przyczyn tworzenia się zmarszczek i dolegliwości ze strony stawów w późniejszym wieku, co rozumiane jest jako starzenie się tkanek. Przyjmuje się, że fizjologiczna utrata kolagenu w skali roku wynosi 1%, a proces ten rozpoczyna się już w okolicach 25. roku życia. W niektórych sytuacjach może dojść do wzmożonej utraty kolagenu. Mowa głównie o następujących czynnikach:

W skórze kolagen jako białko włókienkowe odpowiada za jej wytrzymałość, elastyczność i pośrednio za gładkość (obok keratyny). W największej ilości występuje w skórze młodej, stąd też zyskał on miano białka młodości. Znajduje się jednak również w stawach, wzmacniając je i przeciwdziałając dolegliwościom bólowym czy sztywności. Należy wiedzieć, że kolagen buduje niemal wszystkie tkanki i narządy, stąd jego właściwy poziom w ustroju jest niezmiernie ważny.

Brak kolagenu w organizmie – objawy

Przy braku lub narastających niedoborach kolagenu w organizmie obserwuje się przede wszystkim następujące dolegliwości:

  • zmarszczki – początkowo mimiczne, później zaś utrwalone dotyczące całej twarzy;
  • sztywność stawów;
  • ból stawów;
  • zwiększone ryzyko kontuzji i opóźnione gojenie się urazów skóry czy stawów;
  • utrata elastyczności, wytrzymałości i sprężystości skóry;
  • worki pod oczami;
  • łamliwe paznokcie.

Choć najbardziej charakterystyczne objawy niedoboru kolagenu pochodzą ze strony skóry i stawów, do obrazu klinicznego zalicza się również przewlekłe zmęczenie, problemy z układem krążenia, a nawet niestrawność.

Sposoby na brak kolagenu w organizmie

Praktycznie nie ma przypadków całkowitego braku kolagenu w organizmie. Spotyka się różnego stopnia niedobory, którym można zapobiegać i je opóźniać, prowadząc zdrowy, zrównoważony tryb życia. Wskazane są:

  • rezygnacja z palenia papierosów, spożywania nadmiaru alkoholu i cukrów prostych;
  • stosowanie ochrony skóry przed wyjściem na silne słońce (kremy z filtrem UV, czapki z daszkiem, okulary przeciwsłoneczne, zwiewna odzież zakrywająca delikatne partie ciała);
  • unikanie solarium;
  • dieta bogata w pełnowartościowe białko (Spirulina, mięso, ryby, owoce morza), witaminę C (acerola, porzeczki, owoce jagodowe, szczypiorek, natka pietruszki, dzika róża) oraz lizynę (sery, ryby, jajka, migdały, ziemniaki, fasola);
  • picie przynajmniej 1,5 l wody dziennie;
  • stabilizacja chorób przewlekłych, zwłaszcza chorób hormonalnych;
  • unikanie stresu i wysypianie się.

Dodatkowo koniecznie należy rozważyć suplementację kolagenu. Naturalny kolagen do picia w proszku sprawdzi się idealnie – jest bezpieczny, przeznaczony do długotrwałego przyjmowania i praktycznie nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań zdrowotnych. Codzienne picie kolagenu wołowego lub kolagenu rybiego (najlepiej 30 minut przed planowaną aktywnością fizyczną) pozwala na efektywne uzupełnienie niedoborów.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, Lek w Polsce, 11/2019.
  2. Banaś M., Pietrucha K., Typy i struktura białka kolagenowego, Zeszyty Naukowe Politechniki Łódzkiej, 73/2009.
  3. Żelaszczyk D., Waszkielewicz A., Marona H., Kolagen – struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej, Estetologia Medyczna i Kosmetologia, 2012.
  4. Morąg M., Burza A., Budowa, właściwości i funkcje kolagenu oraz elastyny w skórze, Journal of Health Study and Medicine, 2/2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami