Kolagen do picia
Kolagen do picia

Jaki olej jest najzdrowszy?Jaki olej jest najzdrowszy i powinien być na stałe wprowadzony do codziennej diety? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, jako że wiele różnych roślinnych olejów tłoczonych na zimno odznacza się wyjątkowymi właściwościami prozdrowotnymi i cennym składem. Dlatego poniżej przedstawiamy wybrane oleje roślinne, które są przez lekarzy i dietetyków zaliczane do grona najzdrowszych.

Olej rzepakowy

Olej rzepakowy przez niektórych specjalistów uznany został w ostatnich latach za najzdrowszy olej roślinny. Do takiej opinii przyczynia się jego optymalny skład kwasów tłuszczowych, a więc mała zawartość kwasów tłuszczowych nasyconych i duża zawartość polienowych kwasów tłuszczowych oraz obecność cennych związków towarzyszących, takich jak witamina E, witamina K, polifenole czy fitosterole. Zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych nie przekracza 7% składu, co jest bardzo dobrym wynikiem na tle innych olejów roślinnych. Aż 66% całego składu to tłuszcze jednonienasycone, z których niedoborem zmaga się spora część populacji.

Oliwa z oliwek

Kolejnym popularnym i niezwykle korzystny olejem roślinnym jest oliwa z oliwek pierwszego tłoczenia. Zawiera kwasy tłuszczowe Omega 3 i Omega 6, karotenoidy oraz duże ilości witaminy E. Jest podstawą diety śródziemnomorskiej, uznawanej za najzdrowszą na świecie pod kątem wpływu na układ sercowo-naczyniowy. Wykazano, że regularne spożycie oliwy z oliwek zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera i demencji starczej, jak również chroni przed chorobami cywilizacyjnymi, do których zaliczamy m.in. miażdżycę czy cukrzycę.

Olej z czarnuszki siewnej

Popularność oleju z czarnuszki siewnej sięga czasów starożytnego Egiptu, jednak ostatnimi czasy produkt przeżywa znaczny wzrost zainteresowania. Znany jest głównie z niezwykle bogatego składu, w którym (poza Omega 3 i Omega 6) znaleźć można również: alkaloidy, kumaryny, flawonoidy, olejki eteryczne oraz tymochinon. Ten ostatni wpływa na większość właściwości oleju z czarnuszki. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo i antyoksydacyjnie. Łagodzi objawy alergii, wspiera metabolizm i chroni układ sercowo-naczyniowy. Olej ten wykorzystuje się jako substancję terapeutyczną w medycynie alternatywnej oraz jako ceniony suplement diety.

Olej z wiesiołka

Dobroczynne właściwości oleju z wiesiołka wynikają ze składu, w którym występują głównie 2 nienasycone kwasy tłuszczowe: LA (ok. 76%) i GLA (ok. 9%). Olej z wiesiołka dodatkowo posiada kwasy tłuszczowe Omega 6, cynk, selen, magnez, fitosterole, witaminy E, wapń. Udowodniono, że jego systematyczne spożycie wyrównuje poziom cholesterolu we krwi, wzmacnia odporność oraz wspiera kondycję skóry. Wykazano jego łagodzący wpływ na objawy dermatologicznych schorzeń przewlekłych takich jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca czy łojotokowe zapalenie skóry. Olej z wiesiołka może być też korzystny w leczeniu chorób o podłożu zapalnym.

Olej lniany

Do 75% składu stanowią tłuszcze nienasycone, głównie z grona kwasów tłuszczowych Omega 3. To zdecydowanie jeden z najzdrowszych olejów, a do tego wyróżniający się charakterystycznym smakiem i aromatem. Olej lniany idealnie pasuje do wielu dań kuchni polskiej, zwłaszcza jednogarnkowych, zawierających groch czy kapustę, a także do kremowych zup. Udowodniono, że wykazuje działanie kardioprotekcyjne oraz działa przeciwzapalnie. Z powodzeniem mogą go stosować kobiety w ciąży czy dzieci.

Olej z ostropestu

Ostropest plamisty jest surowcem, z którego pozyskuje się niezwykły olej. Zawiera NNKT oraz liczne flawonoidy, spośród których największe znaczenie ma sylimaryna. Sylimaryna chroni przed wirusowym zapaleniem wątroby i czynnikami uszkadzającymi jej komórki (np. alkohol, rozpuszczalniki organiczne czy metale ciężkie), pomaga w regeneracji wątroby. W postaci wyizolowanej działa jako antidotum przy zatruciach muchomorem sromotnikowym. Choć olej z ostropestu oddziałuje korzystnie przede wszystkim na wątrobę, wspiera także układ nerwowy i układ sercowo-naczyniowy. Ma delikatny, lekko orzechowy smak, przez co jest lubiany w kuchni przez wiele osób.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Gugała M., Zarzecka K., Sikorska A., Prozdrowotne właściwości oleju rzepakowego, Postępy Fitoterapii, 2/2014.
  2. Wroniak M., Wartość żywieniowa olejów rzepakowych tłoczonych na zimno, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 6/2012.
  3. Jurczak R., Reguła J., Właściwości prozdrowotne czarnuszki siewnej i jej znaczenie w leczeniu dny moczanowej, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 3/2018.
  4. Kaźmierska A., Gawor E., Wpływ oleju z wiesiołka na skórę, ze szczególnym uwzględnieniem działania kwasu gamma-linolenowego (GLA), Kosmetologia Estetyczna, 4/2015.
  5. Kaniewski R., Jankowiak J., Zajączek K., Nowe możliwości wykorzystania oleju lnianego tłoczonego na zimno, Postępy Fitoterapii, 20/2019.
  6. Szczucińska A., Lipkowski A., Baranowska B., Walisiewicz-Niedbalska W., Różycki K., Maciuszczak-Kotlarek H., Utylizacja odpadu nasion ostropestu plamistego. Olej z ostropestu plamistego jako antyutleniacz, Rośliny Oleiste, XXIV/2003.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami