Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 27 marca 2024

Olej z kiełków pszenicyOlej z kiełków pszenicy jest niezwykle cennym produktem kosmetycznym i spożywczym. Stanowi naturalne źródło lecytyny, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach oraz składników mineralnych. Aby cieszyć się prozdrowotnymi korzyściami z jego stosowania, należy wybierać najwyższej jakości oleje tłoczone na zimno.

Olej z kiełków pszenicy – charakterystyka

Pszenica jest rodzajem zbóż z rodziny wiechlinowych. Pochodzi z południowo-zachodniej i środkowej Azji, jednak współcześnie jest już rozpowszechniona niemal na całym świecie i chętnie uprawiana także w Polsce. Wyróżnia się około 20 gatunków pszenicy. Łodyga osiąga przeważnie do 150 cm wysokości, jest dęta (pusta w środku) i szorstka w dotyku. Liście natomiast przybierają kształt podłużny. Owocem pszenicy jest ziarniak, który daje się łatwo wyłuskać z kłoska. Ma kształt owalny z podłużną bruzdą. Barwa ziarniaka sięga od białawej przez żółtą i czerwoną po brązową (w zależności od odmiany). Ziarniaki dostarczają organizmowi oprócz skrobi, białka i glutenu również: estrogeny, ryboflawinę, tiaminę, niacynę, beta-karoten, tokoferol. Bogate są w związki mineralne (sodu, wapnia, potasu, magnezu, fosforu, siarki i żelaza) i witaminę D, witaminę E, witaminę K. Kiełki pszenicy zawierają aż 14% białka, a także sporo witaminy C. Znane są jednak przede wszystkim z wysokiej zawartości witaminy E (zwanej witaminą młodości), oktakosanolu oraz lecytyny. Pozyskuje się z nich olej metodą tłoczenia na zimno.

Olej z kiełków pszenicy – działanie

Olej z kiełków pszenicy jest jednym z najlepszych naturalnych, znanych źródeł oktakosanolu. Wiele osób przyjmujących oktakosanol wskazuje, że zwiększa on wytrzymałość, poprawia czas reakcji oraz witalność, ale efekty te zauważyć można dopiero po kilku tygodniach suplementacji. Udowodniono, że może on zwiększać wykorzystanie tlenu, a dzięki temu poprawiać wydolność organizmu, w szczególności na większych wysokościach, w warunkach niedotlenienia i w sytuacjach stresowych. Olej z kiełków pszenicy wpływa korzystnie na układ sercowo-naczyniowy i układ nerwowy, ponieważ:

  • wzmacnia naczynia krwionośne i poprawia elastyczność ich ścian;
  • reguluje ciśnienie tętnicze i poziom glikemii;
  • chroni przed tworzeniem się skrzepów w naczyniach krwionośnych;
  • łagodzi objawy drżenia przy chorobie Parkinsona;
  • wpływa korzystnie na błony komórkowe neuronów, a tym samym na przewodnictwo w układzie nerwowym;
  • poprawia pamięć i koncentrację;
  • zmniejsza ryzyko rozwoju chorób wywołanych wolnymi rodnikami tlenowymi;
  • poprawia siłę wyrzutową mięśnia sercowego.

Oczywiście jednocześnie należy prowadzić zdrowy styl życia (zwłaszcza rezygnacja z używek i systematyczna aktywność fizyczna), a olej stosować regularnie przez dłuższy okres czasu. Wykazano ponadto, że omawiany produkt łagodzi dolegliwości podagry, ropni, chromania przystankowego oraz poprawia płodność.

Olej z kiełków pszenicy – wpływ na urodę

Olej z kiełków pszenicy można również stosować zewnętrznie do pielęgnacji skóry i włosów. Jest on polecany w szczególności w następujących przypadkach:

Olej ten nie zatyka porów, nie jest zatem komedogenny. Można nakładać go bezpośrednio na skórę, jak również wykonywać masaże z jego dodatkiem i kąpiele. Nadaje się do zmieszania z codziennie stosowanymi kremami i maskami, a także do przyrządzania domowych maseczek. Powszechnie wykorzystuje się go w metodzie oczyszczania twarzy OCM czy do olejowania włosów. Naniesiony na końcówki włosów zabezpieczy je przed rozdwajaniem i przesuszaniem. Działa przeciwstarzeniowo, przeciwzapalnie, regenerująco. Nawilża, uelastycznia skórę, łagodzi podrażnienia. Działa nie tylko na powierzchni skóry, ale także bez trudu przenika przez barierę naskórka.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Siraj N., Wheat germ oil: a comprehensive review, Food Science and Technology, 2022.
  2. Oleje roślinne zimnotłoczone, Polska Grupa Idea, Katowice.
  3. Ghafoor K., Ozcan M., Juhaimi F., Babiker E., Nutritional Composition, Extraction and Utilization of Wheat Germ Oil: A Review, 119/2016.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami