Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 26 czerwca 2023

HiperwitaminozaHiperwitaminoza to stan odnoszący się do zbyt wysokiego poziomu poszczególnych witamin w organizmie człowieka. Rzadko dochodzi do niej drogą naturalną, np. przez nadmierne spożycie danego pokarmu, znacznie częściej natomiast bywa konsekwencją błędnej suplementacji. Zarówno nadmiar, jak i niedobór witamin może być dla człowieka niebezpieczny.

Przyczyny hiperwitaminozy

Najczęstszymi przyczynami hiperwitaminozy jest przedawkowanie witaminowych suplementów diety, zwłaszcza w odniesieniu do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Należy jednak wiedzieć, że nadmiar jakichkolwiek witamin w organizmie jest stosunkowo rzadko spotykany. Wiele z nich, w razie przedawkowania, usuwanych jest wraz z moczem. Organizm sam więc radzi sobie z ich nadmiernymi ilościami. O hiperwitaminozie można mówić w sytuacjach, gdy przez dłuższy czas przyjmujemy bardzo duże, większe niż rekomendowane, dawki danej witaminy. Czynnikiem ryzyka hiperwitaminozy jest dodatkowo przyjmowanie leków zwiększających ich wchłanianie w układzie pokarmowym.

Hiperwitaminoza – objawy

Poniżej przedstawiamy najczęściej występujące objawy hiperwitaminozy w odniesieniu do poszczególnych witamin:

Może dojść również do przedawkowania witamin z grupy B:

Obraz kliniczny może różnić się w zależności od odporności, wieku i stanu zdrowia danej osoby, a także od poziomu przedawkowanej witaminy w organizmie.

Leczenie hiperwitaminozy

Hiperwitaminozę leczy się poprzez odstawienie danego suplementu diety, ewentualnie przez ograniczenie spożycia pokarmu bogatego w daną witaminę. W skrajnych przypadkach pojawia się konieczność farmakoterapii, zwykle objawowej. Przykładowo, przy nadmiernej odpowiedzi układu immunologicznego wskutek hiperwitaminozy pacjent może otrzymywać leki antyhistaminowe. Jeśli zmagamy się z dolegliwościami trawiennymi można wspomagająco sięgnąć po zioła, np. napary z mięty lub kopru włoskiego. Diagnostyką i leczeniem hiperwitaminozy najczęściej zajmuje się lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Nowosad K., Witamina D: metabolizm, funkcje oraz toksyczność, Nauki Przyrodnicze i Medyczne, 4/2020.
  2. Gryszczyńska A., Witaminy z grupy B – naturalne źródła, rola w organizmie, skutki awitaminozy, Postępy Fitoterapii, 4/2009.
  3. Gawęcki J., Witaminy, Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Poznań 2002.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami