Chlorella zwyczajna

Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 4 września 2023

Chlorella zwyczajnaChlorella zwyczajna (Chlorella vulgaris) to jednokomórkowa zielenica, będąca tuż po Spirulinie najpopularniejszą algą wykorzystywaną do produkcji suplementów diety. Ta to mikroskopijna jednokomórkowa alga jest bogatym źródłem białka, witamin i minerałów. Jest powszechnie stosowana jako suplement diety ze względu na jej potencjalne korzyści zdrowotne, takie jak wsparcie dla układu immunologicznego i oczyszczanie organizmu z toksyn.

Chlorella zwyczajna – skład

Chlorella zwyczajna posiada w swoim składzie niezwykle cenne związki, które w połączeniu ze sobą skutecznie uzupełniają wiele niedoborów pokarmowych i wpływają korzystnie na zdrowie, zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Przyjmowanie Chlorelli w postaci suplementów lub stosowanie kosmetyków z nią poprawia wygląd i do pewnego stopnia działa odmładzająco. Wszystko za sprawą bogatego składu, w którym wyróżniamy:

Wiele z tych związków zalicza się do grupy antyoksydantów. Wszystkie one są całkowicie naturalne i nie szkodzą człowiekowi. Suplementując Chlorellę zwyczajną dostarczamy do organizmu wiele związków różnego rodzaju, dzięki czemu organizm jest wspierany kompleksowo.

Chlorella zwyczajna a oczyszczanie organizmu

Chlorella zwyczajna oczyszcza organizm na dwa podstawowe sposoby. Przede wszystkim wykazuje zdolność chelatacji, czyli wiązania w swojej cząsteczce szkodliwych substancji (metali ciężkich, toksyn itd.). Szkodliwy związek nie jest w stanie uwolnić się z takiego kompleksu i powoduje dalsze szkody w organizmie. W tej postaci Chlorella sprawnie i szybko usuwa go z organizmu.

Druga droga obejmuje wspieranie mikroflory jelitowej. Wykazano, że w ciągu około doby po spożyciu Chlorelli stymuluje ona namnażanie się dobrym kultur bakterii w jelitach. Ponadto wpływa na przyspieszenie regeneracji nabłonka jelitowego, wspiera układ nerwowy i działa antyoksydacyjnie. Odbudowana, wspierana mikroflora jelitowa może optymalnie spełniać swoje funkcje. Odpowiada ona między innymi za zwiększanie biodostępności cennych składników odżywczych oraz zmniejszanie przepuszczalności toksyn i patogenów. To zaś pośrednio wpływa na oczyszczanie organizmu z tych szkodliwych związków i mikroorganizmów.

Czy warto oczyszczać organizm chlorellą zwyczajną?

Niestety, nie jest możliwe całkowite uniknięcie ekspozycji na toksyny i zanieczyszczenia. Współcześnie, szczególnie w krajach cywilizacyjnych, zanieczyszczenia znajdują się w wodzie, powietrzu, a nawet pożywieniu. Przykładowo, duże ryby morskie są szczególnie narażone na obecność w ich mięsie śladowych ilości metali ciężkich. Wiele negatywnie działających związków powstaje w organizmie naturalnie, wskutek zbyt małej ilości snu, przyjmowania leków, długotrwałej ekspozycji na promieniowanie słoneczne czy nadmiernego stresu w życiu. Mowa o wolnych rodnikach tlenowych. Nawet zdrowo się odżywiając, często nie jesteśmy w stanie uniknąć stresu czy zanieczyszczeń miejskiego powietrza.

O detoksykację organizmu powinien zadbać każdy człowiek, a zwłaszcza osoby żyjące w pośpiechu, narażone na spaliny i zestresowane. Przyjmowanie Chlorelli zwyczajnej jest całkowicie bezpieczne i praktycznie nie ma ku temu przeciwwskazań. To drobna czynność, która może bardzo korzystnie wpłynąć na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne.

Objawy oczyszczania organizmu

Jak poznać, że konieczny jest nam detoks i jak sprawdzić, czy rzeczywiście działa? Zanieczyszczenie organizmu podejrzewamy wówczas, gdy wystąpią:

Oczywiście, wymienione objawy mogą wskazywać na niedobory pewnych składników pokarmowych czy poważne choroby. W pierwszym przypadku Chlorella również świetnie się sprawdzi – jej suplementacja uzupełni wspomniane niedobory i wpłynie na homeostazę. Przy podejrzanych objawach warto jednak zawsze zasięgnąć opinii lekarza, który zleci podstawowe badania diagnostyczne, wykluczające ewentualne choroby.

Oczyszczanie organizmu może manifestować się stopniowo albo już podczas kuracji albo po jej zakończeniu. Można zauważyć lekkie zawroty głowy, trądzik, wysypkę skórną i lekką ospałość. To zupełnie normalna reakcja organizmu na pozbywanie się szkodliwych związków i nie należy się martwić. Objawy te mogą utrzymywać się do kilku dni, po czym z pewnością zauważymy poprawę kondycji skóry, przypływ energii, chęć do działania i ogólnie lepsze samopoczucie. Zwiększy się także zdolność do spalania tkanki tłuszczowej.

Polecane produkty

Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Richert O., Stelling A., Entwicklung und Erprobung einer grosstechnischer Versuchsanlage zur kombinierten Abluft- und Prozess-wasseraufbereitung aus biologischen Abfallbehandlungsanlagen mittels Algentechnologie.
  2. Zumft W., Physiko‐chemische Eigenschaften des Nitrat reduzierenden Systems von Chlorella, Plant Biology, 1/2007.
  3. Lazur J., Szewczyk A., Jękot B., Muszyńska B., Suplementy diety zawierające Chlorella Vulgaris źródłem związków fenolowych i luteiny, XXIII Naukowy Zjazd Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, 2017.
  4. Wierzbicka I., Chlorella – panaceum na wszystkie choroby?, Food Forum, 2/2016.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
2023-09-04T23:54:16+02:004 września, 2023|Chlorella|0 komentarzy

Zostaw komentarz

Przejdź do góry