Aktualizacja

Co spożywać, aby wzmocnić wątrobę?Wątroba jest największym gruczołem w organizmie człowieka. Zalicza się do układu trawienia i położona jest w prawym podżebrzu pod przeponą. Jest bardzo istotnym organem pełniącym szereg funkcji.

Funkcje wątroby:

 • odtruwanie – neutralizuje alkohol i amoniak oraz inne toksyny;
 • gospodarka tłuszczowa – przekształca węglowodany i białka w tłuszcze;
 • gospodarka białkowa – wątroba wytwarza 85% białek znajdujących się w osoczu;
 • gospodarka węglowodanowa – gromadzi i uwalnia glukozę;
 • wytwarzanie żółci;
 • przemiana hemu;
 • funkcje immunologiczne.

Dieta na wątrobę

Czasem jednak ten ważny organ staje się przepracowany i może negatywnie wpłynąć na stan naszego zdrowia. A więc co spożywać, aby wzmocnić wątrobę?

 1. Spirulina – ma bardzo bogaty skład, nienasycone kwasy tłuszczowe, białka i związki mające ochronne właściwości, witaminy i minerały. Walczy z hypolipidemią i działa hepatoochronnie przy stłuszczeniu wątroby.
 2. Czosnek – zawiera selen i allicynę. Dwa składniki odżywcze, które pomagają w ochronie wątroby przed toksycznymi uszkodzeniami oraz wspomagają procesy detoksykacji. Zawiera również związki zawierające siarkę, które pomagają aktywować enzymy wątrobowe.
 3. Zielone warzywa liściaste – są świetnym źródłem chlorofilu, pigmentu, który wspomaga proces oczyszczania wątroby. Detoksykacja to faza, w której wątroba zmienia toksyny w substancje, które można w łatwy sposób usunąć z organizmu.
 4. Kurkuma – chroni wątrobę przed toksynami oraz wspomaga regenerację uszkodzonych komórek wątrobowych (hepatocytów). Również kurczy powiększone kanaliki żółciowe i wspomaga naturalną produkcję żółci.
 5. Awokado – jest bogatym źródłem glutationu. Jest to organiczny związek chemiczny mający właściwości przeciwutleniające i jest podstawą układu immunologicznego. Ma bardzo silne działanie detoksykacyjne. Jego stężenie jest największe w wątrobie. Bez tego antyoksydantu proces detoksykacji praktycznie nie istnieje. Jedzenie awokado ma pozytywny wpływ na regenerację komórek wątrobowych.
 6. Grejpfrut  – zawiera wiele związków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu takich jak witaminy C, B, E, PP, kwas foliowy, pektyny, wapń, fosfor, cynk, flawonoidy i wiele innych. Specyficzny gorzki smak nadaje obecność naringiny – flawonoidu, działającego przeciwzapalnie i antyseptycznie. Spożywanie grejpfrutów zwiększa wydzielanie żółci i oczyszcza wątrobę z toksyn. Naringina wspomaga także leczenie zakażeń wątroby wirusem HCV poprzez blokowanie zakażonych hepatocytów.
Spirulina platensis - naturalna siła witamin i minerałów!
Spirulina to źródło wysokiej zawartości protein, witamin oraz minerałów. Urozmaica również dietę w składniki hamujące rozwój nowotworów i zapobiegające powstawaniu miażdzycy.
Zobacz tutaj ...
Spirulina Febico - naturalne witaminy i minerały na wyciągnięcie ręki
Spirulina Febico - wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina + Chlorella - naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, odmładza organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia fizyczną i psychiczną kondycję organizmu, dodaje sił wital
Zobacz tutaj ...
Algi Spirulina i Chlorella - rośliny o wysokiej wartości odżywczej i leczniczej.
Dziś, gdy na nasze zdrowie coraz większy wpływ wywiera postępująca degradacja środowiska naturalnego i coraz mniej wartościowe pokarmy, woda określonych akwenów zawierająca większe stężenie soli mineralnych, oferuje człowiekowi niezwykły dar
Zobacz tutaj ...