Kolagen do picia
Kolagen do picia

Suplement na koncentracjęKażda osoba, która zmaga się z wszelkimi zaburzeniami pamięci, zdolności skupiania się na wykonywanych działaniach czy zdolności poznawczych, powinna przyjmować suplement na koncentrację. Jest ich wiele, dlatego warto dobrać produkt do indywidualnych potrzeb. Może to poprzedzać diagnostyka laboratoryjna (badanie poziomu witamin), rozmowa z dietetykiem lub lekarzem, a także dokładne zapoznanie się z właściwościami poszczególnych związków.

Suplement na koncentrację

Zgodnie z definicją, koncentracja uwagi to umiejętność skupienia się na konkretnej rzeczy lub czynności bez rozpraszania się innymi bodźcami. Jako że jest to umiejętność, a nie cecha organizmu, można ją ćwiczyć. W wielu przypadkach obserwuje się spadek koncentracji, czego przyczynami mogą być m.in.: stres, niewyspanie, zmęczenie, niedobory pokarmowe, starszy wiek, nadmiar cukru w diecie, ale i przewlekłe choroby ogólnoustrojowe. W wielu przypadkach pomaga odpowiednio dobrana suplementacja. Poniżej przedstawiamy wybrane suplementy diety, które wspierają pamięć, koncentrację i czynność całego ośrodkowego układu nerwowego.

Zobacz również: Dieta na pamięć i koncentrację.

Witamina B12

Prawidłowa pamięć jest jednym z procesów poznawczych. Prawidłowe funkcje poznawcze warunkowane są właściwym funkcjonowaniem układu nerwowego, co wiąże się z mechanizmem działania kwasu foliowego oraz witamin z grupy B. Witamina B12 uczestniczy w produkcji neuroprzekaźników, zmniejsza ryzyko demencji i pozwala intensywniej skupiać się na wykonywanej czynności. Badacze wskazują, iż niski poziom witaminy B12 jest cechą związaną z chorobą Alzheimera i demencją. Warto więc zadbać o źródła witamin z grupy B w codziennej diecie lub postawić na suplementację.

Żeń-szeń

Żeń-szeń jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych suplementów poprawiających witalność, energię życiową i zdolności poznawcze. Badania wskazują, że ginsenozydy zawarte w tej roślinie mają wpływ na przeżycie komórek, co koreluje ze zwiększeniem zdolności uczenia się i koncentracji. Wykazano wręcz, że już jednorazowa dawka naparu lub suplementu wykazuje korzystne działanie.

Ginkgo biloba

Preparaty zawierające ekstrakt z liści miłorzębu dwuklapkowego są powszechnie znane jako suplementy mające wspomagać pamięć i koncentrację. Roślina zawiera substancje chemiczne z grup flawonoidów, terpenów oraz proantocyjanidynów i to właśnie im zawdzięcza większość swoich cennych właściwości. Przyczyniają się one do usprawnienia przepływu krwi w mózgu, chronią przed peroksydacją lipidów mózgowych i obrzękami. Ochraniają neurony mózgowe przed podwyższonym stresem oksydacyjnym, a także znacząco obniżają ryzyko uszkodzenia neuronów w wyniku niedokrwienia. Mózg może efektywniej korzystać z dostarczanego tlenu i glukozy, przez co wzrasta pamięć i koncentracja.

Kwasy tłuszczowe Omega 3

Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe (NNKT) to jedne z najcenniejszych związków w diecie człowieka, o udowodnionym wpływie na układ nerwowy i zdolności poznawcze. Szczególnie ważnymi związkami tej grupy są tłuszcze Omega 3, występujące w żywności. Mimo tego większość osób zmaga się z ich niedoborami. Warto rozważyć suplementację Omega 3 w czystej postaci lub w postaci olejów roślinnych, np. oleju z czarnuszki egipskiej w kapsułkach. Kwasy tłuszczowe stanowią aż 20% mózgu każdego człowieka i ponad 30% kwasów tłuszczowych w całym układzie nerwowym. Obniżenie ich poziomu wpływa na poważne zaburzenia koncentracji, równowagi czy pamięci.

Lecytyna

Lecytyna wpływa korzystnie na układ nerwowy z uwagi na obecność fosfatydyloseryny. Badania naukowe potwierdzają, że wspomaga ona zapamiętywanie oraz wspiera zdolność myślenia – także u osób zmagających się z chorobą Alzheimera czy demencją. To substancja naturalna będąca składnikiem błon neuronów. Zwiększa aktywność neuroprzekaźników w mózgu, poprawia koncentrację, dodaje energii i zwiększa wydajność umysłową. Warto wiedzieć, że zwiększa ona także biodostępność witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.

Chlorella

Chlorella jest algą znaną głównie ze swoich właściwości detoksykujących. Ma zdolność chelatowania metali ciężkich i innych toksyn, a następnie pozwala na ich sprawne i szybkie wydalenie z organizmu. Jak powszechnie wiadomo, zanieczyszczenie organizmu przyczynia się do wystąpienia dolegliwości takich jak spadek koncentracji i pamięci, przewlekłe zmęczenie, problemy skórne, zaburzenia miesiączkowania, stany depresyjne czy problemy ze snem. Warto więc zadbać o oczyszczenie organizmu z toksyn, np. za pomocą systematycznej suplementacji Chlorelli. Alga ta dostarcza również sporych ilości antyoksydantów, witamin i minerałów, które również wspierają funkcję układu nerwowego.

Polecane produkty

Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Bojarowicz H., Dźwigulska P., Suplementy diety. Część II. Wybrane składniki suplementów diety oraz ich przeznaczenie, Hygeia Public Health, 47/2012.
  2. Lisiecka J., Androsiuk J., Perkowski R., Sokołowski R., Ciesielska N., Nowak K., Kędziora-Kornatowska K. Wpływ suplementów diety na poprawę funkcji poznawczych u osób starszych, Gerontologia Polska, 24/2016.
  3. Wilczyńska A., Kwasy tłuszczowe w diecie człowieka a jego funkcjonowanie poznawcze i emocjonalne, Neuropsychiatria i Neuropsychologia, 7/2012.
  4. Lazur J., Szewczyk A., Jękot B., Muszyńska B., Suplementy diety zawierające Chlorella vulgaris źródłem związków fenolowych i luteiny. XXIII Naukowy Zjazd Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, Kraków 2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami